Haber7x2420 Haziran 2021 Pazar

Mersin’de sahile 8 metre uzunluğunda oluklu beyaz balina vurdu

Mersin’de sahile 8 metre uzunluğunda oluklu beyaz balina vurdu
1 views Okundu
13 Mayıs 2021 - 17:50

Mersin Adnan Menderes Bulvarı’nda 8 metre uzunluğunda oluklu beyaz balinanın cansız bedeni sahile vurdu. Su Ürünleri Fakültesi İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Ayas,”Genelde plastik kirliliği kaynaklı öldükleri yönünde raporlar var ancak bu bireyin kesin ölüm nedenini otopsi yapmadan söyleyemeyiz” dedi.

Mersin'de sahile 8 metre uzunluğunda oluklu beyaz balina vurdu

Mersin sahilinde, yaklaşık 8 metre uzunluğunda oluklu beyaz balinanın cansız bedeni vurdu. Beyaz balinanın dünyanın en büyük ikinci balina türü olduğunu söyleyen Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayas, inceleme ve ön otopsi ardından, balinayı Deniz Müzesi’nde sergilemek istediklerini dile getirdi.

Mersin’de Adnan Menderes Bulvarı’nın yaklaşık 200 metre açığında büyük bir cismin yüzdüğünü gören yurttaşlar, durumu Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı ve polis ekiplerine bildirdi.

Sahil Güvenlik ekipleri, botla suda yaptığı incelemede, cismin beyaz bir balina olduğunu tespit etti. Balinanın taşınması için bölgeye bir sahil güvenlik botu ile itfaiye ekibi daha sevk edildi.

Dalgıçların suya girerek halatla bağladığı balinanın önce kumsala, sonrasında da incelenmek üzere Mersin Üniversitesine taşınacağı öğrenildi.

Yenişehir Kaymakamı Mustafa Kılıç ve Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Ayas da kıyıya gelerek inceleme yaptı.

mersin-de-sahile-8-metre-uzunlugunda-oluklu-beyaz-balina-vurdu-875472-1.

Ayas, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Balina, Fin veya oluklu olarak literatürde geçiyor. Akdeniz’in en büyük balina türü. Bu, aynı zamanda mavi balinadan sonra dünyadaki en büyük ikinci balina türü. Kıyıya vuran balina genç bir birey. Yaklaşık 8 ila 10 metre uzunluğu var. Biz de üniversitemizdeki inceleme ve ön otopsinin ardından türü bünyemizdeki Deniz Müzesinde sergilemek istiyoruz” diye konuştu.

Türün, Doğu Akdeniz sularında nadir görüldüğünü vurgulayan Ayas, şunları kaydetti:

Batı Akdeniz’de, Fransa, İspanya’da çok sık görünen bir tür. Bu tür bireyler tek tek de 5-6 kişilik küçük gruplar halinde de gezebilir”. Doğu Akdeniz’de nadir de olsa görünür. Görünme sıklığını tam bilemiyoruz çünkü kıyıya çok yaklaşmıyorlar” diyen Ayas, “Genelde planktonlarla besleniyorlar.

Ayas, balinanın kesin ölüm nedeni için detaylı inceleme yapacaklarını ifade ederek, “Genelde plastik kirliliği kaynaklı öldükleri yönünde raporlar var ancak bu bireyin kesin ölüm nedenini otopsi yapmadan söyleyemeyiz” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.