Haber7x2420 Haziran 2021 Pazar

Diyarbakır’da kayyumun 4 milyon liraya yaptırdığı heykeller kaldırıldı

Diyarbakır’da kayyumun 4 milyon liraya yaptırdığı heykeller kaldırıldı
0 views Okundu
13 Mayıs 2021 - 17:51

Diyarbakır’da kayyum yönetiminin 4 milyon 412 bin TL’ye yaptırdığı, tepki çeken heykeller ‘düzenleme için’ Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırıldı

Diyarbakır'da kayyumun 4 milyon liraya yaptırdığı heykeller kaldırıldı

Kayyum yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından peyzaj çalışmalarıyla birlikte 4 milyon 412 bin TL’ye yaptırdığı ve tartışmalara neden olan karpuz içindeki çocuk ve tatlıcı heykelleri düzenleme için Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırıldı.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre, Diyarbakır Havaalanı çevre yolundaki Yonca Kavşağı’na konulan heykellerden karpuz içinde çocuk ve tatlıcı figürleri olan heykeller, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenleme yapılması için kaldırıldı.

Diyarbakır Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu, kentte tartışmalara neden olan heykellerin kaldırılması için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine idari başvuruda bulunmuştu.

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi kayyumu Münir Karaloğlu, tepkilerle ilgili yaptığı ilk açıklamada heykelleri savunmuştu. Karaloğlu, karpuz içindeki çocuk heykeli için yapılan eleştirilerle ilgili olarak çocuğun iki dişi olduğuna dikkat çekerek, “Çocukları ayrıştırmayın” demişti.