Haber7x2413 Mayıs 2021 Perşembe

AKP yerel mecliste de kural tanımadı: “En son ben konuşacağım”

AKP yerel mecliste de kural tanımadı: “En son ben konuşacağım”
0 views Okundu
12 Nisan 2021 - 19:27

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Meclis Toplantısı’nda, “aykırılık” tartışması yaşandı. Belediye Meclisi’nin AKP’li Üyesi Köse, İç Tüzüğü yok sayarak, “En son ben konuşacağım” dedi, konuşma sırası geldiğinde de kürsüye çıkmamakta direndi.

AKP yerel mecliste de kural tanımadı:

BirGün/ANKARA

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin AKP’li Üyesi Murat Köse, Meclis İç Tüzüğü’nü yok sayarak, “En son ben konuşacağım” dedi, konuşma sırası geldiğinde kürsüye çıkmamakta direndi. Köse, içtüzüğe aykırılık uyarısında bulunan CHP ve İYİ Parti’li üyelere yönelik ise “Bizim ne zaman konuşacağımız onları ilgilendirmez” dedi

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 2020 yılı faaliyetlerinin masaya yatırıldığı Meclis Toplantısı’nda, “Meclis İç Tüzüğü’ne aykırılık” tartışması yaşandı.

AKP’li Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, Meclis İç Tüzüğü’ne uygun olmamasına karşın herkes konuştuktan sonra kürsüye çıkıp konuşmak istedi. Köse, ABB Meclis Başkanvekili Fatih Ünal’ın ısrarına karşın kürsüye gelmedi.

Kürsüye çıkmamakta ısrar eden AKP’li Köse, Meclis’in CHP ve İYİ Parti’li üyelere yönelik, “Onları ilgilendirmez bizim ne zaman konuşacağımız” ifadesini kullandı.

‘SAYISAL ÇOĞUNLUK KANUNLARIN ÜZERİNDE DEĞİLDİR’

Ara verilen oturumda Meclis Başkan Vekili AKP’li Fatih Ünal’ın, Grup Başkanvekili Murat Köse’nin ısrarını kabul etmesi üzerine CHP ve İYİ Parti grupları Meclis salonuna geri dönmedi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Genel Koordinatörü Volkan Memduh Gültekin, “Meclis iç tüzüğünde açık hüküm olmasına rağmen, kendi Meclis Başkanvekili dahi defalarca kürsüye davet ettiği halde ısrarla tüm kurallar ile teamülleri çiğneyerek ve “en son ben konuşacağım” diyerek çoğunluğun tahakkümünü kurmaya çalışan anlayışı kabul etmedik. Hiçbir dayatmayı kabul etmeyeceğiz. Hukuk devletinde herkes kanunlara ve yönetmeliklere uymak zorundadır. Sayısal çoğunluk kanunların üzerinde değildir. Bizim hangi şartlarda hangi mantıkla mücadele ettiğimizi Ankaralıların maşeri vicdanına havale ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.