Haber7x2425 Ekim 2021 Pazartesi

Denizli’de direnen köylüler kazandı

Denizli’de direnen köylüler kazandı
2 views Okundu
04 Haziran 2021 - 11:57

Taş ocağına karşı kekik tarlalarını korumak için Denizli Valiliği önünde oturma eylemi başlatan köylüler, verdikleri mücadeleyi kazandı. Vali Atik’in talimatıyla iş makineleri alandan çıkarılarak çalışma durduruldu.

Denizli’de direnen köylüler kazandı

Uğur KURNAZ

Denizli’nin Güzelpınar köyüne yapılması planlanan taş ocağı için ‘ÇED gerekli değildir’ kararının verilmesinin ardından, şirket itiraz sürecini beklemeden Ramazan Bayramı’nın birinci günü 13 Mayıs’ta ağaç kesimi için çalışmalara başlamıştı. Köylülerin itirazının ardından geçen günlerde çalışmalarını durduran şirket, daha sonra tekrar ağaç kesimine başladı.

Taş ocağına karşı verdikleri mücadeleyi sürdüren Güzelpınarlıların, bunun üzerine toplu halde Denizli Valiliği’nin önüne yürüyerek, Valilik önünde oturma eylemi yaptı. Denizli Valisi Ali Fuat Atik, Güzelpınar köylülerini ziyaret ederek taş ocağı faaliyetinin durdurulduğunu söyledi. Vali Atik, kekik çayı içmeye geldiğini, meselenin çözüldüğünü ifade etti. Köylüler “İş makineleri orayı terk edene kadar susmayacağız” diyerek itiraz etti.

Köylüler, Atik’ten; iş makinelerinin alandan çıkarılmasını talep etti. Bunun üzerine Atik, taş ocağı için çalışma yapan iş makinelerinin bölgeden ayrılması için harekete geçti. Güzelpınarlılar’a, köylerine makinelerinin girmeyeceğinin sözü veren Vali Atik, köyden ayrıldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.