Haber7x2413 Nisan 2021 Salı

Tüm askeri darbelerin hak kayıpları giderilsin

Tüm askeri darbelerin hak kayıpları giderilsin
2 views Okundu
06 Mart 2021 - 8:57

Tüm askeri darbelerin hak kayıpları giderilsin

Berkay SAĞOL

27 Mayıs 1960 darbesi sonrası zarar görenlerin tazminat taleplerini görüşecek olan komisyon çalışmalarına başladı.

İzmir’de avukatlık yapan Senih Özay, 12 Mart ve 12 Eylül darbelerinin mağdurlarının da zararlarının karşılanması için dava açtı. Senih Özay, kendisinin de bir 12 Eylül mağduru olduğunu ifade ederek, 12 Mart ve 12 Eylül darbelerinin mağdurlarının da zararlarının karşılanması için Avukat Murat Fatih Ülkü ile beraber dava açtı.

Özay, “Türkiye’nin geçmişinde yaşadığı askeri darbelerin yarattığı hukuksal mağduriyetlerin giderilmesi ve böylece kısmen de olsa toplumsal barışa ve rahatlamaya hizmet etmek amaçlanıyorsa, 12 Mart ve 12 Eylül askeri darbelerinin yarattığı mağduriyetler de giderilmelidir” dedi.

12 Eylül Askeri Darbesi sonrasında 1 ay kötü muamele gördüğünü ifade eden Özay, şunları kaydetti: “Eşitlik talebimizin yerine getirilip getirilmeyeceği bir samimiyet sınavı olacaktır.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.