Haber7x2413 Nisan 2021 Salı

Divanhane’ye vurulan her darbe suç

Divanhane’ye vurulan her darbe suç
1 views Okundu
06 Mart 2021 - 8:53

Divanhane’ye vurulan her darbe suç

Haber Merkezi

İstanbul’un önemli bir tarihi mirası, Koruma Kurulu onaylı yol genişletme çalışması nedeniyle yok oluyor.

Kasımpaşa’da bulunan Divanhane Eski Karakolu’nun yıkımına, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) itirazları, iptal başvurusu ve projeye gerekçe gösterilen yol güzergâhını değiştirmesine rağmen devam ediliyor. İBB, iş makineli yıkımın gerçekleştirildiği çalışma için yargı sürecini başlattı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Divanhane’yi yıkmakta ısrarcı olduğunu söyledi, “Yol geçmeyecek ama Bakanlık ısrarla Osmanlı mirası yapıyı yıkıyor” dedi.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat ise Divanhane önünde basın açıklaması yaptı, yıkımı durdurmak için yargı sürecini başlattıklarını açıkladı:

“Modern dünyanın hiçbir yerinde yol yapılıyor diye tarihi binalar yıkılmaz. Burası eşsiz bir değer ama yıkılma işlemi ile karşı karşıyayız. Tarihi alanda yol genişletme çalışması olduğu gerekçesiyle tarihi binanın yıkılma kararı verilmiş bulunuyor. Biz buna karşı çıkıyoruz. Buradaki binaya vurulan her darbenin bir eski eser suçu olduğunu ifade ediyoruz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.