Haber7x2428 Şubat 2021 Pazar

50 gündür yıkılmayan kale

50 gündür yıkılmayan kale
1 views Okundu
23 Şubat 2021 - 8:56

Boğaziçi Üniversitesi’nde direniş 50 günü geride bıraktı. 50 gündür direnen akademisyenler Soylu tarafından hedef gösterilen Prof. Dr. Üstün Ergüder’e destek mesajlarını iletti.

50 gündür yıkılmayan kale

HABER MERKEZİ

Boğaziçi Üniversitesi’ne Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına yönelik tepkiler dün de devam etti. Direniş 50’nci gününü geride bırakırken Boğaziçili akademisyenler İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından hedef gösterilen eski Rektör Üstün Ergüder’e destek oldu.

Akademisyenler bir kez daha rektörlük binası önünde bir araya gelerek sırtlarını kayyum rektöre döndü ve istifa taleplerini yineledi. Öğrencilerin de destek verdiği eylemde akademisyenler, Boğaziçi’ne tepeden inme ve hiyerarşik değerlerle atama yapılmasını eleştirerek “Tartışarak ve diyalog içinde karar alınmasını ve fikirlerin özgürce ifade edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Boğaziçi’ni ulusal ve uluslararası çapta başarılı kılan da bu evrensel değerlerdir” dedi.

Açıklamada Boğaziçi Üniversitesi’nde iki dönem rektörlük yapan Prof. Dr. Üstün Ergüder’in Boğaziçi’nin özerkliğine zarar veren uygulamaları değerlendiren açıklamaları nedeniyle hedefe konulmasını eleştiren akademisyenler “Öğretim üyelerimizin çeşitli vesilelerle itibarsızlaştırmaya çalışılmasını kurumumuz ve ülkemiz adına esefle karşılıyoruz” diye belirtti.

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyeleri de yayımladıkları mesajla Ergüder’e destek olduklarını açıkladı: “Prof. Dr. Üstün Ergüder’in Türkiye yükseköğretimi konusundaki görüş ve önerileri bugüne kadar ülkeye gerçekten hizmet etmek isteyen tüm yetkililer tarafından dikkate alınmış, saygı görmüştür. Hocamızın itibarı kendi katkılarından kaynaklanmaktadır, öyle de kalacaktır.”

Ergüder ise Halk TV’ye yaptığı açıklamada “Cevap hakkı değenler için kullanılır. Açıklama yapmayacağım” dedi.

Öğrenciler toplandı

Üniversite Dayanışma Ağları ise “Bundan sonrası hepimizde” kampanyasını başlattı. Cağaloğlu’nda bulunan İstanbul Tabipler Odası binasında bir araya gelip açıklama yapan öğrenciler salona “Bundan sonrası hepimizde. Melih seni göndereceğiz arkadaşlarımızı alacağız” pankartını astı. Öğrenciler adına açıklama yapan Lizge Biter, tüm rektörlerin kayyum rektör olduğunu ifade ederek, üniversite bileşenlerinin demokratik yollarla söz sahibi olmadığı sürece bu durumun baki kalacağını söyledi.

Serbest kaldılar

Boğaziçi eylemleri sırasında tutuklanan üniversite öğrencisi Şilan Delipalta’nın cezaevinden gönderdiği mektubu dağıttığı iddia edilen iki üniversite öğrencisi hâkim karşısına çıktı. İstanbul Üniversitesi öğrencisi olan Cihan Çiçek ve Doğukan Gürbey suçlamaları reddederken öğrencilerin konutu terk etmeme şeklinde adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakılmasına karar verildi.

***

OMÜ’den de destek geldi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) öğretim üyeleri de Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesine rektör olarak atanmasına yönelik eylemlere destek verdi. “Üniversitelerde akademik özgürlük ve özerkliği destekliyoruz” denilen açıklamada, gözaltına alınan ve tutuklanan öğrencilerin serbest bırakılması talep edildi.

Öğretim üyeleri tarafından yapılan ortak açıklamada, “Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğretim üyeleri olarak Boğaziçi Üniversitesi’ne seçimsiz, liyakat ve bilimsel tutuma aykırı rektör atanmasına ve üniversite senatosunun önerisi alınmadan iki yeni fakülte kurulmasına karşı yapılan itirazlara katılıyoruz. Üniversitelerde akademik özgürlük ve özerkliği destekliyoruz” dendi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.